۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد - اِثَّلاثا ٧ رمضان ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
ابراهیم حسین‌بر:
 بازهم تخریب استون؛ این بار عصبیت سکولارهای سبز
آقای رضا حسین بر که موقعیت خود را در خطر می بیند به دیگر اعضا و سردسته‌های شبکه سکولارهای سبز متوسل شده تا به دفاع از او کاری بکنند.

علیرغم آنکه نشریه استون بارها توضیحات مفصلی از رویکرد مستقل خود در قبال جریانات سیاسی منتشر نموده است، متاسفانه برخی از شاخه‌های متحجر اپوزیسیون روشنگری‌های سایت استون را برنتابیده و به جنگ با استون کمر همت را بسته‌اند.

اگرچه تاکنون میان بنده و اشخاص به ظاهر بلوچ در خصوص مسایل جاری بحث و جدل‌هایی درگرفته است، اما این بار گویا شخصیت‌های غیربلوچ نیز به این معرکۀ نابرابر داخل گشته‌اند. بنابر اطلاع بنده و چنانچه از ظواهر نیز بر می‌آید آقای رضا حسین‌بر که موقعیت خود را در خطر می‌بیند به دیگر اعضاء و سردسته‌های شبکه سکولارهای سبز متوسل شده تا به دفاع از او کاری بکنند.

روند تخریبی علیه استون که سزای صراحت و صداقت این نشریه در قبال مسایل سیاسی و اجتماعی است، هرچند از ابتدا بوده اما اخیرا شدت یافته است. سختی گفتار حق بر متجاهلان سیاسی بحدی بوده است که این جریانات با بهره‌گیری از تمام توان خود در شبکه فیسبوک و وبسایت‌های خود، به از میان برداشتن فرهنگ انتقاد و پرسشگر و دگراندیش همانند استون، سخت در تلاش‌اند.

در تازه‌ترین این اقدامات تخریبی، وبسایت شبکه سکولارهای سبز ضمن بازنشر یکی از مطالب استون، با طرح یک دلیل کودکانه سعی در این داشته که ایرادات فنی و تکنیکی طراحی سایت را به نوعی نمادی از وابستگی این سایت جلوه دهد.

شبکه سکولارهای سبز با نقل مطلب اخیر استون که به اظهارات یک عضو این شبکه مربوط می‌شود، در واکنش به این مطلب در وبسایت خود آورده است؛ "سایت جدید تاسیس استون اخیرا ظهور کرده" و "خود را سخنگوی جريان روشنگری در بلوچستان می‌داند".

این شبکه همچنین مدعی شده است "در اينکه گردانندگان آن با شبکه سکولارهای سبز ايران مشکل دارند و به بهانه بلوچ بودن آقای دکتر رضا حسين‌بر، عضو شورای هماهنگی شبکه، شبکه ما را در تير رس خود گرفته‌اند شکی نيست".

سایت شبکه سکولارهای سبز همچنین با دستاویز قرار دادن خالی بودن صفحۀ "درباره ما" در سایت استون، علیرغم آنکه هویت این سایت، نویسنده و مدیریت آن و همچنین مواضع آن کاملا روشن، واضح و شفاف است، طبق خصلت همیشگی خود در مواجهه با مخالفین، برانگیزش و ایجاد شبهه هایی در خصوص سایت استون را دنبال می کند.

 

لذا بنده برای اتمام حجت، برخی حقایق موجود را که بعضا بارها تکرار شده است، بازگو می‌کنم؛

نشریه استون از بدو راه اندازی تا حال با مدیریت اینجانب؛ ابراهیم حسین‌بر بروزرسانی گردیده و هیچ گونه وابستگی به نهادهای دولتی و یا احزاب سیاسی ندارد و البته چنین رفتارهایی دور از انتظار نبوده است، چراکه استون به خوبی می‌دانسته که در مسیر خود از گزند بدخواهان در امان نخواهد بود. اما اینکه سایت سکولارهای سبز "جدید التاسیس" بودن استون را استدلال درستی سخن خود قرار می دهد، هرچند غیر معقول بنظر می رسد، اما دراین صورت این استدلال در خصوص آن شبکه نیز کاملا صدق می کند، چراکه عمر نشریه استون و شبکه سکولارهای سبز هردو به اوایل سال 89 بر می‌گردد. پس از این منظر هیچیک را برتری بر دیگری نیست.

از آنجا  که رویکرد نشریه استون بررسی منصفانه و تحلیلی از اوضاع سیاسی، اجتماعی بلوچستان و احزاب سیاسی است، طبعا در حوزه رسالت خود تعهدی به تسامح با جریانات خاص سیاسی خارج از کشور و یا نهادها وسیستم دولتی داخل کشور نداشته و ندارد. بنابراین انتظارات از سایت استون و نویسندۀ آن جهت مدیحه سرایی و مجیزگویی، که گاها از سوی طیف افراطی اپوزیسیون بلوچ مطرح می‌شود، علاوه بر آنکه توهینی به اعتبار و جایگاه این سایت تلقی می‌شود، کاملا نابجا و بیهوده است.

بر اساس موازین اخلاقی و فرهنگ رسانه‌ای، مدیریت استون تنها نسبت به انتشار مطالبی اقدام نموده است که پیرامون صحت و سقم آن مطالب مستنداتی داشته باشد. بطور مثال شخصی با ارسال کامنت در سایت استون، خود را عضو شبکه سکولارهای سبز معرفی کرده و آقای رضا حسین‌بر را "موجب شرمندگی" دیگر اعضای شبکه دانسته است، با این حال سایت استون پیگیر این موضوع نبوده، گرچه ممکن است چنین کامنت‌هایی واقعا از طرف شخص معرفی شده باشند. با این حال لزوما نمی‌توان یک کامنت را مبنای قضاوت قرار داد. این رویکردی است که نشریه استون همواره به آن متعهد بوده و هست.

ارتباط‌گیری چهره‌های معتدل‌تر در اپوزیسیون بلوچ با استون و نقل مطالب آن در محافل خصوصی و بعضاً وبسایت‌های ایشان، دلیلی دیگر بر تأیید صحت و صدق عملکرد استون می‌باشد. چنانچه که بارها و بارها مطالب منتشر شده در استون یا از جانب خود اپوزیسون به ایمیل مدیر نشریه ارسال گردیده و یا طرح اولیه نگارش مطالب از جانب آنان به استون ارسال گردیده است.

بررسی اجمالی مطالب استون و نظرات بینندگان به خوبی حکایت از آن دارد که مطالب استون هم مورد تائید افکار عمومی بلوچستان و حتی طیف‌های افراطی اپوزیسیون بلوچ است، چنانکه عضو شاخص آن شبکه، آقای رضا حسین‌بر به صحت و درستی مستندات استون اذعان نموده است.

بنده قبلا نیز بیان داشته‌ام که مسایل بررسی شده در سایت استون، با مشورت و آگاهی از منابع موثق و مستند که عمدتاْ از سوی برخی عناصر مطلع و شاخص اپوزیسیون از خارج کشور برای سایت ارسال شده است که بنا به درخواست این همیاران گرامی استون، هویت واقعی آنان نزد سایت محفوظ است.

علی ایحال مدیریت استون به رسم احترام از افشای هویت واقعی ارسال کنندگان مطالب خودداری نموده و همچون گذشته از ارسال کلیه نظرات و انتقادات سازندۀ خوانندگان گرامی استقبال نموده و آمادگی خود برای انتشار مقالات و مطالب ارسالی به سایت را اعلام میدارد.

ابراهیم حسین بر

سردبیر نشریۀ آنلاین استون

info@estoun.org - hosseinbor@live.com

تاريخ: ۱۳۹۱/۱۰/۲۷   تعداد بازدید: 3266

نظرات
آدم بدبختی کسی است که هویت خود را فراموش کند نه دکتر حسین بر که چه در زمان حضور در ایران و حضور در بالاترین سمت استانی و چه الان که دور از وطن است دغدغه بلوچستان را دارد.
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۲/۵/۲۵

ميگوييم دكتر حسين بر !!!!آدمي تحصيلكرده و به تبع آن حداقل همايش ديده...
بايد ديد مدرك شما در برابر ايشون چي هست وشما در چند همايش عمومي كه در آن افرادي از چندين دسته با امكان اعلام نظر آزاد بدون محدوديت گفتاري و اجبار حضور دارن، شركت داشتين ؟؟ همان افرادي كه نامه وايميلشان ميتواند مثبت اثر در فكر و انديشه شما باشد انهم در اين وضعيت محدوديت گفتمان و ارتباط ميتوانند خيلي راحت تر بدون محدوديت با اين آقاي دكتر حسن تقابل نظر كنند.. تحرير خطوط در نظرات فوق بيان ميدارن كه هرسه نظر از جانب خود شما نوشته شده اند. . بنده اين نظر را در سايت شما نوشته و رونوشت آن را به چندين سايت پرخواننده به همراه لينك اين صفحه ميفرستم تا بيايند و مطالعه كنند والبته عين نظر بنده را هم در پايين صفحه مشاهده كنند.. درستي گفتار خودتون رو با تاييد اين نظر ونشان دادن بدون سانسور آن نشان دهيد.. چرا كه خواننده اين مطلب شما به دنبال اين نظرات مخالف گفته شما هم هست... با تشكرخواننده و پيگير مطالب شما . منتقد
نوشته شده توسط منقد در تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۸

این مرد بسیار بی سواد است و هیچ اطلاعی نسبت به ایران ندارد شما کار خود را ادامه دهید و به این حرفها توجه نکنید
نوشته شده توسط حسام در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۳۰

این تخریب نشان از هدف درست شما بوده است چرا که شما حقایقی را میگویید که بسیار تلخ بوده و آنها را آزار میدهد امیدوارم موفق باشید
نوشته شده توسط شمسی در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۳۰

دکتر حسین بر آدم بدبختی است چرا که زیر پرچم کفر قصد بر هم زدن اوضاع را دارد ولی به هدف شوم خود نخواهد رسید .
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۲۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری