۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
شهاب براهویی:
 چابهار و خواهرخواندۀ سوئدی‌اش
از دریای فیروزه ای مکران تا سواحل آبی سوئد 6 هزار مایل فاصله است، اما دغدغه های مشترک باعث شده تا همدیگر را به خواهرخواندگی بپذیرند..

بندر مالمو سومین شهر مهم سوئد محسوب می شود که همانند چابهار، نسبت به سایر نقاط آن کشور، آب و هوای بهتر و معتدلی دارد و نیز شهری صنعتی و دانشگاهی محسوب می شود. مالمو از طریق بلندترین پل معلق در اروپا با بندر کپنهاگ دانمارک متصل می شود که از نظر فرهنگی نیز شباهت بسیاری به همسایه دانمارکی‌اش دارد.

سال های تحریم، مبادلات تجاری ایران و سوئد را به شدت کاهش داد. پس از برجام و رفع تحریم ها، ایران در پی آن است تا به توسعۀ روابط تجاری با سوئد و اتحادیه اروپا برسد، سواحل مکران و بندر چابهار از این نظر نقطۀ ثقل و استراتژیک در معادلات اقتصادی ایران با منطقه و جهان است.در همین راستا یادداشت تفاهم خواهرخواندگی میان بنادر کپنهاگ- مالمو سوئد و  چابهار ایران با هدف تحکیم و تعمیق همکاری های مشترک دو کشور در سفر وزیر تجارت خارجی سوئد به ایران به امضا رسید.

بندر کپنهاگ – مالمو (Copenhagen-Malmo Port) یک بندر با مدیریت واحد می باشد که در دو کشور همسایه (دانمارک و سوئد) قرار دارد. در سال 2000 پل اورسوند (Oresund bridge) که دو بندر کپنهاگ و مالمو و یا به تعبیری دو کشور دانمارک و سوئد را به هم متصل می کند، ساخته شد.

کشتی سازی و ماهیگیری، از دوران باستان و هزاره های پیش از میلاد، در بندر چابهار و کنارک رونق بسیار داشته است، حتی برخی از مورخان وجه تسمیۀ "مکران" که چابهار در گسترۀ آن قرار دارد را همین پیشۀ ساکنان این منطقه می دانند. چابهار از این نظر با شهر مالمو که در طی دوره های تاریخی یکی بنادر مهم ماهیگیری در ناحیۀ اسکاندیناوی و کشتی سازی یکی از صنایع مهم آن بوده است، وجاهت مشترک دارد.

مالمو، از نظر بالا بودن آمار جرم و جنایت، پس از استکهلم، دومین شهر ناآرام سوئد لقب گرفته است بگونه ای که بر اساس آمارهای سال 2009، به ازای هر 10 نفر 6 جرم در این شهر اتفاق افتاده است. و شاید از این لحاظ با چابهار که از ناامنی های هرازگاه، رنجور گشته همدرد باشد، دلایل این ناامنی ها نیز همانند آنچه در خصوص خواهرخواندۀ سوئدی اش گفته می شود، متعدد است؛ ناهنجاری های اجتماعی، گرایشات و طبقه بندی های قومی- طایفه ای و... .

حزب راست افراطی سوئد؛ مخالف سرسخت حضور مهاجرین خارجی تبار، عدمتاً در این شهر بالاترین میزان رأی را دارد که نشان دهندۀ تمایل بالای مردم این منطقه به سیاست مهاجر ستیزی دارد. این منش با مهمان نوازی و "میارجلّی" که فرهنگ غالب بلوچ هاست، نامأنوس است. چابهاری ها بر خلاف سوئدی ها که روی خوشی به مهاجران و میهمانان نشان نمی دهند، همه ساله جشنواره های مفرحی برای خوشامدگویی به توریست ها برگزار می کنند.

شهر مالمو در جنوب سوئد، مراکز فرهنگی فراوانی دارد که البته مهاجران ایرانی و افغان نیز حضور قابل توجهی در فعالیت های فرهنگی آن دارند. بناهای تاریخی و موزه های متعددی در شهر مالمو وجود دارد که در قرون پانزدهم محل استقرار پادشاهان دانمارکی بوده اند. البته بنظر می رسد این بناها، بیش از دارایی های فرهنگی چابهار مراقبت و صیانت شده اند، چراکه برخلاف آثار تاریخی و باستانی چابهار، کمتر در معرض فراموشی، تخریب و ویرانی قرار گرفته اند!

حضور جمعیت زیادی از ایرانیان و نیز بلوچ ها در سوئد بسیار مشهود است. در سال های اخیر همکاری های علمی دانشگاه های ایران و سوئد به سطح بالایی ارتقا یافته است. کرسی پژوهش های زبان و ادبیات بلوچی در سالهای اخیر و بخش های تخصصی ایران شناسی از دهۀ 90 در دانشگاه اوپسالای سوئد ایجاد شده است، این دانشگاه همچنین در سال های گذشته، همکاری های علمی با دانشگاه سیستان و بلوچستان در خصوص زبان ها و گویش های ایرانی داشته است.

چابهار و مالمو یک وجه مشترک دارند، هردو در سال های اخیر خیز تحول برداشته اند. مالمو برای چندین دهه، یکی از شهرهای صنعتی سوئد و آکنده از دود و آهن، ساختار شهری فرسوده و محیط زیست آلوده بوده است. اما در سال های اخیر سیمای صنعتی مالمو و صنایع کشتی سازی آن رفته رفته رنگ می بازد و جای خود را به مراکز علمی، ساختمان های شیک و بخش های خدماتی می دهد.

مالمو پل ارتباطی شبه جزیره اسکاندیناوی و بقیه اروپا، با جمعیتی نزدیک به سیصد هزار نفر شامل صد هزار مهاجر، سومین شهر بزرگ سوئد محسوب می شود و شهری در حال گذار از تغییرات عمده است. با بسته شدن کارخانجات کشتی سازی، مقامات این شهر سیاست توسعۀ پایدارشهری را از یک دهۀ گذشته در دستور کار قرار داده اند. چابهار نیز رویای ترقی را در سر دارد، اگرچه وجه فرهنگی و تاریخی آن، مهمی است که تاکنون نسبت به آن اغفال و اهمال بسیار شده است.

اگرچه هندی ها، استثمارگران (آبادگران) عمدۀ بندر چابهار محسوب می شوند، اما به منظور توسعۀ همه جانبۀ چابهار و سواحل مکران، زمینۀ سرمایه گذاری برای سایر کشورها نیز فراهم گردیده است. سوئد از شرکای اروپایی مهم و قابل اعتماد برای ایران است، از لحاظ تاریخی نیز این کشور در تشکیل ژاندارمری، حسابداری نوین و شکل گیری دولت مدرن در دوره پهلوی اول نقش قابل توجهی داشته است.

در همین راستا به گفتۀ رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوئد، فرصت های سرمایه گذاری متعددی برای سوئدی ها فراهم شده است. از این جمله شرکت چند ملیتی سوئدی- انگلیسی- آلمانی سواپه در خصوص ایجاد شهرک انرژی شامل نیروگاه 400 مگاواتی و پنل های انرژی خورشیدی با مقامات منطقۀ آزاد چابهار رایزنی نموده اند. همچنین گفته می شود شرکت خودروسازی ولوو نسبت به تولید محصولات خود در بندر چابهار با مشارکت ایران ابراز تمایل نموده است. در جریان دیدار و مذکرات ایران با هیات سوئدی در مجلس نیز مذاکراتی در خصوص فرصت سرمایه گذاری های اقتصادی در زمینه شبکه خط آهن چابهار و اتصال به شبکه سراسری ریلی صورت گرفته است.

همچنین در خصوص استقرار سازه های صنعتی و شهرک های پتروشیمی در بندر چابهار و اجتناب از تکرار مسئله‌ی عسلویه، نگرانی های زیست محیطی بسیاری مطرح شده است که استفاده از تجارب و تخصص سوئدی ها در این زمینه می تواند به نتایج بهتری بیانجامد.

شهاب براهویی
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۵   تعداد بازدید: 3969

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری