۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد - اِثَّلاثا ٧ رمضان ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
عثمان هاشمزهی:
 قومیت گرایی انتخاباتی: پاشنه آشیل توسعه شهری-روستایی بلوچستان
در غیاب نخبگان بلوچ، متخصصین و اشخاص توامند که البته عمدتاً از حمایت جریانات قومی- مذهبی برخوردار نیستند، در تمامی دوره های انتخاباتی فضایی را برای نحله های قشری گرا و انحصارطلب بوجود آورده است تا با بهره برداری از بافت قومی- مذهبی استان يكه تاز ميدان رقابت و پيروزي باشند..

 

مناطق مبتني بر نظام طايفه اي اگر چه وارد مرحله شهرنشينی شده اند اما بسياری عناصر سنتی همچون طايفه گرایی در اين شهرها نقش اصلي را داشته و همين تفكر معمولاً همراه مهاجران وارد شهر شده اند.

بنابر تجارت گذشته، در استان سیستان و بلوچستان که قومیت گرایی در رفتار انتخاباتی مردم، شهود بالایی داشته است، انتخاب نمایندگان علی الخصوص در حوزۀ شوراهای شهری-روستایی صرفاً مبتنی بر وابستگی های قومی، یکی از مهمترین دلایل ناکارآمدی شوراهای گذشته بوده که همواره ناخرسندی افکار عمومی را به خود معطوف نموده است.

بدیهی است ایجاد فضایی که افراد صرفاً با رأی حاصل از گرایشات طایفه ای انتخاب می شوند، پیامدی جز خسران و بازماندن از توسعه و آبادانی شهر و جامعه نخواهد داشت.

ناکارامدی شوراهای گذشته که عمدتاً با اتکا به سلایق طایفه ای و بدون درنظرداشت توان و تخصص انتخاب شده اند، در برخی مقاطع زمانی همچون وقوع حوادث طبیعی نمود بیشتری می یابد، در این خصوص می توان به سیل اخیر در جنوب بلوچستان اشاره نمود که خسارات قابل توجهی را بر شهرها و روستاهای این منطقه وارد آورد. اگرچه انسان ها را از قهر طبيعت گريزى نيست و مردم با یاری نیروهای امدادی با هر آنچه در توان داشتند با امكانات محدودشان به يارى سيل زدگان شتافتند، اما جاى اين سؤال باقى است كه اگر طرح هاي هادى روستايى و شهری كه بهينه سازى زير ساخت هاى روستاها اعم از خانه ها و معابرها و راه‌آب ها را در خود دارد، طراحی و اجرا شده می شد، خسارات مالی و زیرساختی به اين ميزان گسترش پیدا می کرد؟

اين سؤال و پرسش های مشابه كه در راستاى بهبود كالبدى روستاها و شهرها قابل طرح است و در هر مقطعى كه بلایای طبيعى همانند سيل و زلزله، حوادث غيرطبيعى همانند آتش سوزى و تصادفات شهرى و برون شهرى اتفاق مى افتد، همواره افكار عمومى را به خود مشغول مى كند.

مسائل دیگری همچون نام گذاری خیابان ها و معابر که گاهاً منجر به تنش آفرینی در برخی از شهرهای استان شده است، انفعال شوراها و شهرداری ها در زیباسازی و بهسازی راه ها، معابر و فضای عمومی شهر و روستا و عدم ارائه خدمات مطلوب و عدم پاسخگویی به شهروندان، از تجارب قریب به اکثر شهرستان های استان در خصوص عملکرد شوراهای شهر و روستا در دوره های گذشته بوده است.

در تمامی دوره های انتخاباتی در سیستان و بلوچستان، حمایت افراد و شخصیت های مهم قومی- مذهبی از کاندیدای خاص توانسته تاثیر گذاری مهمی در امر نتیجه انتخابات داشته باشد. موضع گیری متنفذین و ارائه لیست های انتخاباتی که مبتنی بر منافع حزبی و گروهی آنان و بدور از شایسته سالاری است، بر ناکارامدی و انفعال مضاعف نمایندگان منتخب چه در خصوص شوراهای شهر و روستا و چه در حوزۀ نمایندگی مجلس، می افزاید و نتیجۀ آن عقب ماندگی های مزمن و فقدان تغییرات مثبت در شهرها و روستاهای استان که در همۀ زمینه ها کاملا مشهود است.

این سیستم سنتی معیوب که شایستگی در آن در هاله ای از ابهام بوده و وابستگی‌های طایفه ای جهت دهندۀ رفتارهای سیاسی مردم است، بویژه در منطقۀ بلوچستان که ساختار طایفه ای همواره پررنگ بوده، در غیاب نخبگان بلوچ، متخصصین و اشخاص توامند که البته عمدتاً از حمایت جریانات قومی- مذهبی برخوردار نیستند، در تمامی دوره های انتخاباتی فضایی را برای نحله های قشری گرا و انحصارطلب بوجود آورده است تا با بهره برداری از بافت قومی- مذهبی استان يكه تاز ميدان رقابت و پيروزي باشند و در نهايت شاهد عملكرد ضعيف شوراهاي منتخب اين مناطق و تخلفات عديده آنها بوده و هستیم كه قطعاً عواقب آن بر زندگي كليه افراد تاثير گذار است.

اگرچه انتخاب بر اساس چنین تفکر و میزانی راه را برای برگزیدن افراد توانمند و شایسته دشوار می‌سازد و به‌کارگیری افکار و اندیشه های خلاق را با تنگنا روبرو می‌کند، اما امید است در این دوره شاهد باشیم تا نخبه گزینی و شایسته سالاری، تخصص گرایی و توانمندی به جای قوم گرایی همه گیر شود که این مهم دور از دسترس نیست. همانگونه که در یک رخداد تاریخی و بی سابقه، در انتخابات این دوره، حدود یک سوم نامزدهای شورای شهر و روستا در شهرستان خاش را زنان تشکیل می دهند و تمامی کاندیدهای یک روستای این شهرستان نیز زنان هستند. این تغییر و تحولات دیگر در خصوص مشارکت زنان بلوچ در شهرهای مختلف استان، در جامعه ای در حال وقوع است که در گذشته همواره جایگاه اجتماعی زنان به پایین ترین میزان تنزل یافته و حتی در برخی مناطق، واژۀ "عاجزگ" به معنای ناتوان را به جنسیت زن نسبت می داده اند.

به نظر می رسد در این مقطع سرنوشت ساز، نخبگان، روحانیون دینی، سران طوایف، متنفذین اجتماعی و سیاسی، فرهنگیان و اساتید دانشگاهها، تریبون های مسئول و اصحاب جراید و رسانه های متعهد، رسالت دارند تا نسبت به ترویج و تبیین شاخص ها و معیارهای واقعی و حقیقی انتخاب شایستگان و ارتقای سطح فرهنگی و آگاه سازی عمومی، نقش تاریخی خود را ایفا نمایند و البته خود از دامن زدن به قشری گری انتخاباتی پرهیز نمایند.

استون – عثمان هاشمزهی

تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۲۳   تعداد بازدید: 3027

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری