۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد - اِثَّلاثا ٧ رمضان ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
بُهت مطبوعات عربی:
 تبانی رسانه های سعودی: ایران "اشغالگر" و بلوچستان منطقه ای "اشغالی" است
رسانه های سعودی رسماً نظام ایران را "اشغال‌گر"، منطقه بلوچستان را "اشغالی" و گروه جیش العدل را نیروی مقاومت خوانده و سپس به جزئیات این خبر پرداختند..

پس از دو هفته که از حادثه میرجاوه و شهادت جمعی از مرزبانان ایرانی می‌گذرد، رسانه‌های سعودی به دنبال سیاست‌های ضدایرانی که اخیراً سعودی در مقابله با ایران اتخاذ نموده است، در اقدامی بی سابقه، ایران را "اشغال‌گر" و بلوچستان ایران را منطقۀ "اشغالی" نامیدند.

ابتدا شبکۀ دولتی الاخباریه سعودی با نادیده گرفتن اقدامات گروه های خشونت طلب، انجام این عملیات را "قهرمانانه" توصیف و حادثه را اینگونه روایت کرد «مقاومت بلوچی [در جنوب شرق ایران] عملیاتی علیه نیروهای اشغالگر فارسی انجام داد که به کشته شدن 10 عنصر و جراحت تعدادی دیگر منجر شد. سازمان بلوچی جیش العدل، مسئولیت این عملیات را که نیروهای گارد مرزی را در منطقه مرزی میرجاوه در بلوچستان "اشغالی" هدف قرار داد، بر عهده گرفت».

گزارش شبکۀ الاخباریه می افزاید "عملیات چهارشنبه به منظور دفاع از ملت بلوچ که از ظلم و ستم نظام ایران رنج می‌برند این عملیات انجام شد".

بعد از انتشار این خبر بسیاری رسانه‌های سعودی و عربی هم‌چون الوطن العربی و الحدث نیوز نیز به تبع آن، رسماً نظام ایران را "اشغال‌گر"، منطقه بلوچستان را "اشغالی" و گروه جیش العدل را نیروی مقاومت خوانده و سپس به جزئیات این خبر پرداختند.

بعد از آن نیز فیصل القاسم مجری نام آشنای شبکه الجزیره در صفحه توئیتر خود نوشت: "بعد از این‌که شبکه الأخباریه عربستان این خبر را منتشر کرد منطقه وارد جنگ بزرگی با ایران خواهد شد. عربستان به طور رسمی بلوچستان را منطقه اشغالی و نظام جمهوری اسلامی ایران را نیروی اشغال‌گر فارسی نامید".

وی همچنین مدعی شد؛ ایران به زودی وارد درگیری‌های بزرگ داخلی و خارجی خواهد شد.

بنظر می رسد اظهارات اخیر "محمد بن سلمان" وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی، که صراحتاً بیان داشت عربستان و دیگر کشورهای منطقه باید "نبرد را به داخل ایران" منتقل کنند، موضع ضد ایرانی رسانه های سعودی را بیش از پیش تقویت نموده نموده است.

پیش از این نیز بارها منابعی در خصوص حمایت عربستان سعودی از گروه های خشونت طلب فعال در سیستان و بلوچستان در رسانه های جهانی انتشار یافته اما مقامات سعودی موضع سکوت اختیار کرده بودند، با این حال پس از تصویب برجام و نیز افزایش تنش های سوریه، شاهزادگان سعودی بی مهابا به ایران می تازند و صراحتاً از جریانات اپوزیسیون اعم از نحله های سیاسی تجزیه طلب و گروه های مسلح بلوچ، کرد و عرب حمایت می کنند.

استون؛ نشریه آنلاین بلوچستان
تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۲۵   تعداد بازدید: 3092

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری