۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
سناتور حامی استقلال کردستان و بلوچستان:
 حمایت از طراحان حملات تهران برای حمله به دشمنانمان فکر خوبی نیست؟
نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اظهاراتی عجیب از فواید حمایت از طراحان حملات تهران با هدف مقابله با حکومت ایران سخن گفته است..

دینا روراباکر از مدافعان سرسخت جدایی طلبان بلوچ و کُرد، در جریان یک جلسه استماع درباره حزب الله لبنان در کنگره آمریکا و با کارشناسان سخن می‌گفت با اشاره به حملات روز چهارشنبه در مرکز تهران، رو به حاضران در جلسه کرد و گفت؛ "شاید این فکر بدی نباشه که آمریکا از سنی‌هایی که به حزب الله و شیعه‌های دشمن ما حمله می‌کنند، حمایت کنه، این فکر خوبی نیست؟

او پس از طرح این اظهار‌نظر با پاسخ یکی از کارشناسان حاضر در جلسه روبرو شد که می‌گوید؛ "این حملات از سوی داعش صورت گرفته و ما نباید به هیچ وجه از آن حمایت کنیم و باید آن را محکوم می‌کنیم."

با وجود این، آقای روراباکر با ذکر مثالی می‌گوید؛ "مثلا می‌دانستیم که جوزف استالین که آدم بدی بود و هرگز نباید با او همکاری می‌کردیم، اما با وجود اذعان به بد بودنش برای از پای درآوردن هیتلر... شاید بد فکری نباشه که اجازه دهیم گروه‌های رادیکال اسلامی به جان هم بیافتند."

حدود یک ماه پیش، پس از آنکه داعش برای نخستین بار پیام ویدیویی فارسی خود، مناطق قومیتی ایران از جمله بلوچستان، کردستان و خوزستان را مورد اشاره قرار داد، گمانه زنی های حمایت داعش از گروه های تندروی قومی- مذهبی ایران شدت گرفت، حملات تروریستی تهران تأکیدی بر این مسئله بود.

چنانکه رضا سیف معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز پس از حادثه، عاملان حوادث تروریستی تهران را افرادی دانست که از برخی مناطق ایران به گروه داعش پیوسته بودند.

اگرچه برخی رسانه های غربی نیز بلافاصله پس از ترورهای تهران، مظان اتهام را متوجه گروه های خشونت طلب قومیتی ایران نمودند. رویترز سخن از گروه هایی همچون جیش العدل، جندالله، انصار الفرقان و جنبش آزادی اهواز بمیان آورد که با داعش از یک مشی فکری مشترک تئوریزه می شوند.

جروزالم پست اسرائیل نیز طیف هایی مانند مجاهدین خلق، القاعده، طالبان، جیش العدل، حرکت انصار، حزب دموکرات کردستان ایران، گروه های خشونت طلب آذری و اهوازی و دیگر اعضای ایرانی کنگرۀ ملیت های ایران فدرال را لیست مخالفان جمهوری اسلامی دانست که می توانند در یک راستا، منافع ایران را مورد هجمه قرار دهند.

بهرتقدیر، تروریسم لجام گسیختۀ مورد حمایت غرب امروز در حالی تلاش کرد هنر خود را در آدمکشی به نمایش بگذارد که در سوریه و عراق با ناکامی از لانه های خود بیرون کشیده شده و مذبوحانه می کوشند شکست های پی‌در‌پی خود را در جای دیگری جبران کنند.

«بن رینولدز» نویسنده و تحلیگر امریکایی درباره نحوه ظهور داعش معتقد است که گروه‌های تروریست مانند داعش به طور مداوم با مداخلات غرب در منطقه غرب آسیا و نفوذ بازیگران منطقه ای مانند عربستان سعودی مورد حمایت قرار گرفتند. او می گوید دلایل ظهور داعش رمز و راز نیست؛ "غرب و متحدان آن فقط باید در آینه نگاه کنند". اگر به نماد داعش نگاه کنیم رنگ سیاه سمبل این گروه تروریستی است.

روزنامه دیلی میل در این زمینه می نویسد: شباهت رفتار های عربستان و داعش در منطقه از سوریه و عراق تا یمن گویای آن است که تنها تفاوت عربستان و گروه تروریستی داعش "رنگ لباس" آن‌ها است و حکومت آل‌سعود، "داعش سفید" است. امروز همه می دانند که سرچشمه توهمات گروه تروریستی داعش برگرفته از افکار فرقه وهابیت است. فتواهایی که چهره اسلام را در جهان خدشه دار کرده و هزاران نفر از مسلمانان را در سوریه، عراق، یمن و سایر کشور های اسلامی به خاک و خون کشیده است.

بنظر می رسد خط مشی کلی و جهانی و منطقه ای در این باره به ویژه پس از اجلاس ریاض و نیز پس از سخنرانی صریح محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی درباره لزوم انتقال نا امنی ها به داخل ایران ترسیم شده است.

محتمل‌ترین سناریویی که در این فضا مطرح شده است، اقدام عربستان سعودی برای ضربه زدن به ایران به‌خصوص بعد از اظهارات محمد بن‌سلمان جانشین ولیعهد و وزارت دفاع سعودی است که ماه گذشته در گفت‌وگو با شبکه «ام‌بی‌سی» با رد گفت‌وگو با ایران، ابراز کرد که ما منتظر نخواهیم ماند که ایران جنگ را به داخل مرزهای عربستان بکشد، بلکه این عربستان است که نبرد را به داخل ایران خواهد کشاند.

همچنین توئیت عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، چند ساعت قبل از وقوع حمله تروریستی مبنی بر اینکه ایران باید به‌خاطر حمایت از تروریسم تنبیه شود، استناد دیگری از این تمایل و گرایش مقامات سعودی به انجام عملیات‌های مستقیم در ایران است که نشان می‌دهد مقامات سعودی از حملات تروریستی آگاهی کامل داشته و به احتمال زیاد این حملات را مدیریت کرده‌اند.

این اظهارات از سوی مقامات سعودی به‌خصوص بن‌سلمان مرد همه کاره عربستان نشان می‌دهد که سعودی‌ها همواره مصمم به عملیات تخریبی علیه تهران در سطوح مختلف بوده‌اند که پیش‌تر نمونه‌های آن را در شرق ایران مشاهده کردیم.

تحلیل و تبیین منظومه فکری و راهبردی گروه‌های تروریستی به‌عنوان یک جریان سیاسی با گستره منطقه‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد یکی از اهداف اصلی تمامی گرایش‌های سلفی و وهابی به‌خصوص طیف رادیکال و تکفیری آنها، مبارزه با شیعیان و سنی های معتدل در کشورهای مسلمان به‌طور ویژه ایران است. چنانکه اغلب روحانیون اهل سنت ایران نیز چندی پیش از سوی داعش، کافر و مرتد خوانده شدند. بنابراین تروریست‌ها فارغ از اینکه مورد حمایت دولت‌هایی چون عربستان قرار بگیرند یا نگیرند، خود به لحاظ مولفه‌های ذهنی-ادراکی نسبت به طراحی عملیات برای ضربه زدن به منافع و ارزش‌های اعتدالی مذاهب اسلامی اقدام کرده و خواهند کرد، اگرچه در این مورد هم باز پیکان اتهامات متوجه عربستان است که به لحاظ گفتمانی مادر تمامی جریان‌های برآمده از دل اندیشه سلفی-وهابی است.

با این حال حادثۀ تهران، بازی های خطرناک عربستان سعودی و طلایه داران ناتوی عربی، اولتیماتوم داعش برای اهل سنت ایران و علی الخصوص شخصیت هایی همچون مولوی عبدالحمید که در پیام ویدیویی داعش آمده بود، هوشیاری بیش از پیش اهل سنت ایران با توجه به مجاورت با کشورهای ملتهب همسایه را می طلبد، هرچند بزرگان اهل سنت همواره از کیان ایران و منافع ملی کشور تمام قد دفاع کرده اند.

استون - شهاب براهویی
تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۲۰   تعداد بازدید: 2581

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری