۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
شهاب براهویی:
 سناریوی انصارالفرقان برای شب های قدر چه بود؟
درگیری عصر چهارشنبه ۲۴ خرداد میان مأموران نیروی انتظامی با گروه "انصار الفرقان" که به آتش سنگین متقابل انجامید، عملیات دیگری از این گروه بود که برای تحت الشعاع قرار دادن شب های قدر در چابهار تدارک دیده بودند..

درگیری عصر چهارشنبه ۲۴ خرداد میان مأموران نیروی انتظامی با گروه "انصار الفرقان" که به آتش سنگین متقابل انجامید، عملیات دیگری از این گروه بود که برای تحت الشعاع قرار دادن شب های قدر در چابهار تدارک دیده بودند.

برخی از منابع نیز از قصد آنها برای انتقال مواد منفجره به تهران گفته اند، اگرچه تمامی اهداف تعیین شدۀ گروه، پیش از هرگونه اقدامی ناکام ماند.

پس از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی رهبر گروه "جندالله" ، این گروه دچار تشتت و پراکندگی شد. در آذرماه سال 90 دو گروه مختلف از آن جدا شدند که یکی از آن‌ها "حرکت انصار ایران" بود و دیگری گروه کوچک‌تری به نام "جیش‌الحسین".

"حرکت انصار ایران" در همان ماه اعلام موجودیت کرد، ولی قریب یک سال بعد از اعلام موجودیت نتوانسته بود عملیاتی را انجام بدهد تا این‌که در مهر 1391 در یک عملیات انتحاری در چابهار باعث کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان گردید.

گروه انصارالفرقان که متشکل از گروه های منحلۀ سابق است، ادعا می کند در حادثۀ اخیر، برای هدف قرار دادن مقرهای نظامی برنامه ریزی کرده و قصد کشتن شهروندان غیرنظامی را نداشته است، با این حال سوابق این گروه از جمله عملیات انتحاری در میان نمازگزاران مسجد امام حسین چابهار و نیز آماده سازی انواع مهمات و جلیقه های انتحاری در خانۀ تیمی این گروه که در مرکز شهر چابهار قرار داشته است، همچنین مقارنت این حادثه با شب های قدر و مراسمات مذهبی شیعه و سنی، اهداف ضدبشری و خشونت ورزی بی پروایانه این گروه را به شکل عینی توضیح می دهد.

در سال های اخیر منطقۀ بلوچستان ایران، آسیب های زیادی را از جانب گروه های خشونت طلب متحمل شده است، در واقع بزرگترین حربه گروه‌های تکفیری- جهادی اینکه از یک منظر شدیدا متعصب و مذهبی هستند و از منظر دیگر خشونت و تروریسم را به عنوان عامل اصلی محرکه‌ خویش به‌کار می‌برند.

دکتر عبدالستار دوشوکی؛ مدیر مرکز مطالعات بلوچستان در لندن معتقد است "این گروه‌ها در داخل بلوچستان ایران پایگاه مردمی ندارند، چون شدیدا به دنبال جنگ، درگیری و نفاق بین سنی و شیعه هستند. وانگهی آنها در کشتار جمعی خودشان هم خبر‌گی ویژه‌ای دارند. مردم با بمب‌گذاری انتحاری شدیدا مخالف هستند و آن را بهترین شیوه برای احقاق حقوق مردم اهل سنت و مردم بلوچ نمی‌دانند؛ به خصوص ‌که معمولا بمب‌گذاری‌ها و عملیات انتحاری این گروه‌های مسلح و خشونت‌گرا تمایزی بین بلوچ و فارس یا بلوچ سیستانی و شیعه و سنی نمی‌گذارد. ما دیدیم که درعملیات چابهار (سال 91) چا‌بهار از دو کشته شده، یکی سنی است، دیگری شیعه‌مذهب، یکی سیستانی و دیگری بلوچ است. در نتیجه بلوچ و سیستانی به‌طور مساوی مورد خشونت قرار گرفته‌اند. در عملیات ۲۲ ماه پیش در چابهار نیز به همین صورت تعداد زیادی از اهل سنت کشته شدند و ادعای این گروه که برای احقاق حقوق اهل سنت مبارزه می‌کند، با این روش‌های خشونت‌آمیز و کشتار جمعی، مورد قبول مردم بلوچ نیست".

علاوه بر آن ایدئولوژی تکفیری و جهادی و هم‌بستگی و هم‌فکری این گروه‌ها با گروه‌های جهادی در پاکستان و افغانستان، عمل‌کردشان هم در بلوچستان باعث خسران است و به همین دلیل همواره جامعه‌ روحانیت اهل سنت در بلوچستان و به خصوص مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، شدیدا اقدامات این گروه ها را محکوم نموده و معتقدند سلاح این گروه ها و شیعه و سنی را به صورت یکسان مورد هدف قرار داده است.

دوشوکی می گوید؛ "روشن است که نیروهای روشنفکر بلوچ هیچ‌گونه سنخیتی با تفکر، ایدئولوژی و عملکرد مرگبار این گروه‌ها ندارند. ولی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بلوچ‌هایی که در خارج از ایران هستند، با عملیات خشونت‌آمیز جندالله مخالف بوده‌اند، اما برخی از آنان در مجموع با مبارزات آنها نوعی سنخیت داشته‌اند".

در میان فعالان بلوچ خارج از کشور، گروه های سیاسی بلوچ که خود را مدافع فدرال خواهی برای ایران و یا استقلال طلبی برای بلوچستان می دانند، به دلایلی همچون سکوت در مقابل موج اقدامات تروریستی در بلوچستان و یا حتی حمایت های تلویحی و غیرمستقیم از اینگونه واکنش های نامتعارف، همواره از سوی جامعۀ دانشگاهی بلوچ و فعالان روشنگر سیاسی داخل و خارج از کشور در مظان اتهام بوده اند، دوگانگی این گروه ها در برخورد با مسائل حقوق بشر نیز محل سوال است..!

استون - شهاب براهویی
تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۲۷   تعداد بازدید: 2496

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری