۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 معضل «مشکوک‌التابعه» در سیستان و بلوچستان، ابراز تأسف قاضی و مولوی!
فاقدین شناسنامه و نیز کثیری از مشکوک التابعه ها، بیش از چند دهه است که بصورت مسئله ای لاینحل و مزمن در سیستان و بلوچستان باقیست و علاوه بر محرومیت این افراد از حقوق شهروندی، آسیب های اجتماعی زیادی نیز بر کلاف درهم تنیدۀ معضلات بغرنج این استان افزوده است..

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (2 تیرماه 1396)، خواستار "رسیدگی به مشکل منع خدمات شناسنامه‌ای" از سوی مسئولین قضایی شدند.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان معتقد است "آمار شناسنامه‌هایی که در استان با «منع خدمات» مواجه شدند بسیار زیاد است. بنده افرادی را می‌شناسم که به‌صورت آبا و اجدادی در این کشور زندگی کرده‌اند، اما به‌‌خاطر برخی سوءتفاهم‌ها و گزارش‌های نادرست شناسنامه‌های آنان مُهر «منع خدمات» خورده است و با مشکلات زیادی مواجه هستند".

مولوی عبدالحمید می گوید از افرادی که "دارای شناسنامه‌ها‌ی جعلی هستند" حمایت نمی‌کند، اما از مسئولین درخواست دارد مشکل کسانی که "واقعا ایرانی‌الاصل هستند" حل شود. وی از دادستان زاهدان و همکارانش در دستگا‌ه‌های اجرایی می خواهد موضوع منع خدمات شناسنامه‌ها را پیگیری کرده و مشکل را حل کنند.

مولوی همچنین وجود "یکسری حب و بغض‌های گذشته در استان" را مورد اشاره قرار می دهد و ابراز امیدواری می کند دادستان زاهدان مسائل را از دیدگاه خودشان و پس از تحقیق و بررسی پیگیری و حل کنند. اگرچه وی به حجت الاسلام موحدی راد و مدیریت دادگستری استان سیستان‌وبلوچستان را افرادی دلسوز و مردمی و دارای نگاه وسیع می داند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین از رویکرد دادستانی زاهدان نسبت به حل مسائل و مشکلات از طریق ظرفیت و حمایت‌های مردمی تقدیر نموده و می گوید: "حل برخی از مسائل که اخیرا صورت گرفته است، به سعه‌صدر و دوراندیشی عزیزان دادستانی و دادگستری برمی‌گردد؛ اینکه از 6 نفر محکوم به قصاص، 4 نفر از طریق وساطت‌های مردمی و گذشت اولیای دم عفو شده و آزاد می‌شوند، یا 17 نفر که در انتظار اجرای حکم اعدام هستند، نجات پیدا می‌کنند. در موردی دیگر 50 نفر که به‌خاطر 30 کیلوگرم مواد مخدر محکوم به اعدام شده بودند، با تلاش‌ها و پیگیری‌های عزیزان دادستانی و مدیریت محترم دادگستری‌های استان سیستان‌وبلوچستان از اجرای حکم اعدام خلاصی یافتند؛ همه‌ی اینها بیانگر آن است که دستگاه قضایی به‌جز مواردی که از لحاظ قانونی مجبور باشد، تمایلی به اعدام افراد ندارد".

مولوی در ادامه خطاب به دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفتند: "اکنون برای ما و مردم استان سیستان‌وبلوچستان ثابت شده است که نگاه شما، نگاه مذهبی نیست، بلکه نگاهی قانونی و ملی است. بنده خدمت دادستان محترم زاهدان عرض می‌کنم که این دیدگاه‌های دوراندیشانه هم در جهت وحدت و هم در زمینه امنیت جامعه جواب خواهند داد. بهترین نتیجه این دیدگاه، برقراری امنیت و آرامش در منطقه است".

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، نیز پیش از صحبت های مولوی عبدالحمید ضمن اظهار تاسف شدید از مشکل «مشکوک‌التابعیت» در استان سیستان‌وبلوچستان، خواستار رسیدگی به این مشکل مردم شد.

حجت‌الاسلام علی موحدی ‌راد که سخنران اول نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان بود، اظهار داشت: خیلی زشت است که علی‌رغم گذشت نزدیک به 40 سال از عمر بابرکت نظام جمهوری اسلامی هنوز ما با مشکلی به‌نام «مشکوک‌التابعه» مواجه هستیم که این افراد با مشکلات متعددی در زمینه‌های تحصیل و غیره دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از حقوق اجتماعی زیادی محروم هستند.

وی تاکید کرد: واقعا جای تاسف است که مسئولین نتوانند برای چندهزار نفری که با مشکل «مشکوک‌التابعه»‌ مواجه هستند تعیین تکلیف کرده و مشکل‌شان را حل کنند. از نمایندگان مجلس و سایر مسئولین می‌خواهیم به این موضوع به‌صورت جدی رسیدگی کنند.

آیت‌الله موحدی‌ راد «عدم اشتغال» و «افزایش جرایم» را ازجمله مضرات مشکل مشکوک‌التابعیت عنوان کرد و گفت: افرادی که در استان سیستان‌وبلوچستان با مشکل مشکوک‌التابعیت مواجه هستند از دریافت یارانه محروم هستند که این موضوع در زمینه اشتغال و در نتیجه افزایش فقر تاثیرگذار است و همه ما می‌دانیم که فقر و بیکاری یکی از عوامل مهم افزایش جرایم در یک جامعه است.

با قضاتی که مسائل فرقه‌ای و مذهبی در تصمیم‌گیری‌هایشان تاثیر بگذارد برخورد می‌کنیم

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در این مراسم از همکاری‌های علما و معتمدین برجسته استان به‌ویژه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید و آیت‌الله سلیمانی در حل "بسیاری از مشکلات بزرگ و سنگین" تشکر کرد و گفت: در استان سیستان‌وبلوچستان ظرفیت پذیرش پادرمیانی علما، سرداران و ریش‌سفیدان طوائف در حل‌وفصل قضایا وجود دارد که من این ظرفیت را در سایر استان‌ها به ندرت مشاهده کرده‌ام و ما به‌خوبی توانسته‌ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام موحدی‌ راد در ادامه، "مساوات بین شیعه و سنی در دستگاه قضایی" را مورد تاکید قرار داد و گفت:‌ "ما با هم برادریم و باید از حقوق برابر برخوردار باشیم. بنده خودم را دادستان و قاضی شیعه و سنی و داستان فارس و سیستانی و بلوچ می‌دانم. اگر موردی وجود داشته باشد که خدای‌ناکرده یکی از همکاران قضایی ما نوع رفتارش به‌خاطر «مذهب» تفاوت داشته باشد، ما حتما با فرد متخلف برخورد خواهیم کرد. یک قاضی باید عدالت و انصاف داشته باشد. اگر یک قاضی در تصمیم‌گیری‌هایش به مسائل فرقه‌ای و مذهبی ورود پیدا کند تصمیمش خلاف شرع بوده و حقوقی که می‌گیرد نامشروع و خلاف شرع است".

تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۱۰   تعداد بازدید: 2545

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری