۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
گزارش استون:
 انتقاد افکار عمومی اهل سنت از عدم دعوت مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف حسن روحانی
عدم حضور مولوی عبدالحمید در مراسم تحلیف دورۀ دوم حسن روحانی، انتقاد افکار عمومی اهل سنت کشور و همچنین فعالان سیاسی را در پی داشته است...

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در مصاحبه با روزنامه ایران گفت با وجود "اصرار" معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران و "دیگر دولتمردان"، رئیس و هیئت رئیسه مجلس او را برای مراسم تحلیف حسن روحانی دعوت نکردند.

وی همچنین در گفتگویی با سایت سنی آنلاین ضمن گلایه از عدم دعوت بزرگان اهل سنت به این مراسم می گوید؛ "اگر اهل‌سنت در مناصب بالای حکومتی و اداره کشور مشارکت داده شوند و در مجالس و محافل ملی مانند مراسم تنفیذ و تحلیف حضور عزتمندانه‌ای داشته باشند، نه‌تنها وحدت ملی و اسلامی در کشور تقویت می‌شود بلکه این امر به نفع اقلیت‌های شیعه و سنی در کشورهای اسلامی است که با الگو گرفتن از ایران حقوق اساسی اقوام و مذاهب را مورد توجه قرار دهند".

نخستین واکنش ها با توئیت محمود صادقی نماینده تهران آغاز شد، وی در پیامی توئیتری عدم دعوت مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف را قابل توجیه ندانست که بازتاب گسترده ای در فضای مجازی پیدا کرد.

دفتر حزب اعتماد ملی استان سیستان و بلوچستان نیز در بیانیه ای در یکشنبه 15 مرداد از "نمایندگان اهل سنت خصوصا نمایندگان استان" خواست تا "به صورت شفاف علت این بی توجهی و کم کاری خود را بیان کنند".

عدم حضور مولوی عبدالحمید بعنوان شخصیت برجستۀ اهل سنت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری انتقادهای متعددی را برانگیخت و دامنهاش به جلسه علنی سه شنبه مجلس نیز کشیده شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس، در نطق پیش از دستور سه شنبه 17 مرداد به انتقادها در این خصوص پاسخ داد و "محدودیت جا با توجه به تعداد بالای میهمانان خارجی" را دلیلی دانست که به گفتۀ او "نتوانستیم از همه بزرگان کشور دعوت نماییم و عذر ما را انشاالله می پذیرند، البته جفا است که این محدودیت جا را با مسائل قومی و مذهبی مرتبط نمایند".

علیرضا رحیمی نمایندۀ تهران نیز با نقل قول از هیئت رئیسه مجلس گفته است: "حجم بالای مهمانان و محدودیت فضای مجلس به ما امکان میزبانی از تعداد بیشتری از شخصیت‌ها را نداد و به هیچ وجه موضوع مذهبی یا قومیتی نسبت به هیچ یک از علمای عظام مطرح نبوده است".

حجه الاسلام محسن غرویان استاد حوزه جامعة المصطفی قم، در گفتگو با عصر ایران معتقد است؛ "حضور و شرکت آقای عبدالحمید در کنار شخصیت های اهل سنت فی النفسه می توانست زمینه و مقدمه ای باشد برای وحدت و الفت هر چه بیشتر و به نظرم بهتر بود در نشست های این چنینی همه جوانب بهتر از این سنجیده شود".

جلیل رحیمی جهان‌آبادی رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی، از پاسخ رئیس مجلس قانع نشد و در اخطاری مستند به اصل ۱۹ قانون اساسی مبنی بر اینکه مردم ایران از هر قوم و قبیله ای از حقوق مساوی برخوردارند، از توضیح هیئت رئیسه مجلس مبنی بر اینکه عدم دعوت از مولوی عبدالحمید بدلیل کمبود جا بوده است انتقاد کرد.

وی گفت به‌خاطر این سوءمدیریت و ضعف از محضر ملت ایران و مردم شریف اهل سنت عذرخواهی می‌کنم و معتقدیم که باید از مردم اهل سنت و ملت ایران دلجویی شود چراکه این کار پاسخ مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نبود.

مسعود پزشکیان در پاسخ به این اخطار بار دیگر مسئله کمبود جا را مطرح و گفت "این به معنی بی احترمی یا عدم توجه نبوده است". وی در این جلسه علنی گفت؛ "ما به دنبال وحدت، انسجام و همدلی هستیم و معتقدیم مولوی عبدالحمید، اهل تسنن و تمامی قومیت‌ها اساس و پایه مملکت هستند و این انسجام ملت است که می تواند کشور را جلو ببرد و ما به همه اینها احترام می گذاریم".

پزشكيان همچنین از پیشنهاد به لاریجانی براي برگزاري جلسه با بزرگان اهل سنت خبر داد تا "با گفتگو اين سوء تفاهم حل شود".

سایت ایران وایر اما در گفتگو با مولوی عبدالمجید مرادزهی استاد حوزه علمیه اهل سنت در زاهدان، این موضوع را ناشی از ناهماهنگی ها دانسته است، اگرچه به گفتۀ وی این چیزی از مسئولیت دولت کم نمی کند.

عبدالستار دوشوکی از فعالان سیاسی مقیم لندن نیز در مصاحبه با رادیوفردا ضمن اینکه رأی اهل سنت برای پیروزی روحانی را تعیین کننده می داند می گوید عدم دعوت مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف که پیوند بین المللی و ملی خورده و نشان دهنده وحدت ملی کشور بود، پس از آنهمه تعامل و مشارکت تعجب همگان را برانگیخته است.

اگرچه وی معتقد است این نشان می دهد که در سال های اخیر اهل سنت با دولت و همچنین حکومت (از طریق دولت) تعامل خوبی داشته اند، اما چیزی که جای سوال است اینکه چرا مولانا عبدالحمید بعنوان چهرۀ نمادین نیروهای مدنی اهل سنت به این مراسم دعوت نشده است.

تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۱۶   تعداد بازدید: 1823

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری