۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
تحلیل رسانه های هند:
 تأکید بر اهمیت چابهار؛ پیام هند از شرکت در مراسم تحلیف روحانی
حضور نتین گدکری؛ وزیر حمل و نقل هند در مراسم تحلیف روحانی حاکی از عزم جزم هند برای توسعه بندر چابهار و اهمیت قابل توجه این بندر برای هندی ها است...

پروژۀ چابهار، دسترسی هند را به کشور محصور افغانستان و آسیای مرکزی از طریق بنادر جواهرلعل نهرو و کاندالا در سواحل غربی هند، بدون نیاز به پاکستان ممکن می سازد.

خبرگزاری هندی لایومینت به نقل از یک مقام دولتی هند می گوید: "تعیین گدکری برای این مراسم تصمیم شخص نخست وزیر بوده است، این تصمیم بدین جهت است که وزارت حمل و نقل و کشتیرانی متعهد به انجام اقدامات توسعه ای در ایران است".

گدکری نیز در حاشیه مراسم تحلیف روحانی در تهران از گشودن دروازۀ فرصت های طلایی تجارت و کسب و کار پس از عملیاتی شدن پروژۀ چابهار در 12 تا 18 ماه آینده سخن گفته است که نشان می دهد "چابهار" همچنان نقطۀ ثقل روابط سیاسی- تجاری ایران و هند است.

این وبسایت هندی در تحلیل خود می گوید این اقدام در زمانی صورت گرفته است که هند فعالیت در بندر چابهار را سرعت بخشیده است و برای نصب تجهیزاتی به ارزش 150 میلیون دلار در حال اقدام است. هند تهیه و آماده سازی تجهیزاتی نظیر جرثقیل های قابل نصب بر روی ریل برای بندر چابهار را نهایی کرده است و کار نصب این تجهیزات احتمالا بزودی آغاز می شود. این تجهیزات در 7 بسته خریداری شده‌اند.

یک فرد مطلع دیگر در این رابطه به رسانه ها گفته است: "با توجه به منافع هند در ایران و منطقه به صورت ویژه از وزیر حمل و نقل درخواست شده است تا نمایندگی هند را به عهده بگیرد".

به گفتۀ تحلیلگران هندی، اهمیت بندر چابهار از آنجاست که علاوه بر آنکه منافع هند را در خلیج فارس و تنگه هرمز تأمین خواهد کرد، از طریق ساخت یک خط جاده ای میان زرنج و دلارام در غرب افغانستان که به مرز ایران متصل است، بازار افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی را نیز در اختیار هند قرار خواهد داد.

احتمال می رود هند تصمیم دارد از چابهار بعنوان پلی برای ایجاد کریدور حمل و نقل شمال – جنوب استفاده نماید، که از طریق خط راه آهن، اقیانوس هند و خلیج فارس را با دریای خزر و سپس سنت پترزبورگ در روسیه و شمال اروپا پیوند می دهد.

این برنامه در چارچوب طرح هند برای باز کردن دالانی به ایران، روسیه، مناطق قفقاز و آسیای میانه به عنوان طرح جایگزین در برابر "راه ابریشم" جدید چین است.

طرح "راه ابریشم" جدید چین، گسترۀ کشور را شامل می‌شود و ایجاد قطار سریع السیر بین تهران و مشهد در چارچوب این طرح قرار دارد. چین برپایه این طرح می‌خواهد زمان حمل کالای تولیدی خود به آسیای مرکزی، ایران و خاورمیانه تا اروپا را از راه زمینی به نصف زمان مسیر دریایی کاهش دهد.

تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۱۷   تعداد بازدید: 1875

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری