۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اختصاصی استون:
 اکبربوگتی؛ از همبستگی با پاکستان تا جان سپردن بر آرمان استقلال
اکبر بوگتی مردی است که در بلوچستان پاکستان، بیش از هر شخص دیگری در مورد او صحبت می شود...

او در 12 جولای 1927 در برخان متولد شد و در 26 آگست 2006 طی عملیات نظامی که به دستور ژنرال پرویزمشرف رئیس جمهور سابق پاکستان انجام گردید، کشته شد.

او فرزند ارشد نواب مهراب خان بوگتی و نوۀ سردارشهباز خان بوگتی بود. پدرش او را اکبر نامگذاری کرد، اما بعدها به احترام پدربزرگش، نواب اکبرشهباز خان نامیده شد.

پدرش در سال 1939 درگذشت و زمانی که اکبر تنها 12 سال سن داشت، بعنوان رهبر قبیله انتخاب شد. با این حال نماینده سیاسی بریتانیا عموی وی را بعنوان جانشین معین نمود و اکبر را جهت ادامه تحصیل به مؤسسه ی آموزشی علامه قاضی فرستاد.

او در مدرسه تربیتی کراچیو سپس در کالج ایچیسن لاهور تحصیل نمود و در تمام این دوران اجازه نیافت به زادگاهش دیره بوگتی بازگردد و تعطیلات خود را با خانوادۀ قاضی سپری می کرد.

اکبر در سن 15 سالگی پس از برقراری ارتباط با خانواده اش در لاهور ازدواج کرد و در سیملا (شهری در هند) سکنی گزید. وی بعدها با یک زن پشتون و سپس زنی ایرانی ازدواج کرد.

اکبر بوگتی در نخستین سفر خارجی خود در مراسم تاج گذاری ملکه انگلستان در یال 1953 حضور یافت. سیلویا متسون جهانگرد انگلیسی که مدتی را به تحقیق در مورد قبیلۀ بوگتی پرداخته است می گوید اکبربوکتی در 21 سالگی تسلط کامل بر طایفه خود داشت و مردم او را بعنوان شخصیتی متنفذ و مقتدر پذیرفته بودند. متسون حاصل تجربیات خود را در کتاب "ببرهای بلوچستان" در سال 1967 چاپ نموده است.

 
اکبر بوگتی (چپ) در جوانی- لندن

اردشیر کواشیجی دوست صمیمی اکبر می گوید؛ دانش او از تاریخ بی عیب و نقص بود. شب ها بخش زیادی از وقتش را به مطالعه اختصاص می داد. او بیش از هرچیز به ادبیات انگلیسی، شعر کلاسیک بلوچی، سیاست و تاریخ علاقه داشت. او در زمان حیاتش یکی بزرگترین کتابخانه های خصوصی پاکستان را تأسیس نمود که در سال 2005 در اثر بمب گذاری های ارتش نابود شد.

پس از افزایش خشونت های ارتش پاکستان، اکبر تصمیم گرفت به کوهستان پناه ببرد. پرویز مشرف او و قبیله بوگتی را متهم به بمبگذاری در تأسیسات نظامی و دولتی نمود و با همین دستاویز عملیات نظامی تمام عیار علیه او را آغاز کرد.

او در ابتدا خواهان خودمختاری بیشتر برای بلوچستان بود اما با افزایش عملیات های نظامی پاکستان، او گفت که برای استقلال بلوچستان می جنگد.

با این حال وی از معدود رهبران بلوچ است که در ابتدا از الحاق بلوچستان به پاکستان و همچنین حزب مسلم لیگ حمایت نمود و با اکثر دولت های پاکستان همکاری های فراوانی داشته است. اکبربوگتی در سال 1947 به "شادی جرگه" که چگونگی الحاق بلوچستان به پاکستان را تعیین می کرد، علیرغم اینکه توسط اکثر سیاستمداران بلوچ تحریم شده بود رأی مثبت داد.

 
بوگتی با محمدعلی جناح بنیانگذار پاکستان روابط نزدیک داشت 

او در سال 1958 از طریق انتخابات به مجلس ملی راه پیدا کرد و سپس در دولت اسکندرمیرزا بعنوان وزیرکشور انتخاب شد، اما در پی کودتای ژنرال ایوب خان و انحلال کابینه، دوران مسئولیت کوتاه بوگتی نیز به پایان رسید. وی بعلت مخالفت با ایوب خان و ایراد اتهاماتی به هشت سال زندان محکوم شد.

وی سپس در حزب ملی عوامی به همراه غوث بخش بزنجو، عطاالله مینگل و خیربخش مری بر علیه طرح یکپارچه سازی پاکستان که در همان زمان مطرح شده بود مبارزه سیاسی نمود. برنامۀ یکپارچه سازی که بر اساس آن چهار ایالت غرب و ایالت شرقی (بنگلادش فعلی) بصورت دولت واحد اداره می شد و در 22 نوامبر 1954 اجرا گردید، در نهایت در سال 1970 ملغی گردید و ادارۀ بلوچستان به دولت ایالتی واگذار شد.

بوگتی در سال 1960 با حکم دادگاه نظامی از احراز پست های دولتی محروم شده بود، بنابراین نمی توانست در انتخابات شرکت کند. با این حال وی به حمایت از حزب ملی عوامی پرداخت که برای تشکیل دولت ائتلافی در بلوچستان تلاش می کرد.

احمدنواز بوگتی برادر کوچکتر اکبر، به نخستین مجمع بلوچستان راه یافت. عطاالله مینگل بعنوان وزیر و بزنجو در سمت فرماندار انتخاب شد، اگرچه این موفقیت دیری نپایید. بوگتی با حزب ملی عوامی دچار اختلافات جدی شد و حمایت خود از این حزب را قطع کرد.

هنگامیکه ذوالفقار علی بوتو در سال 1973 بعنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد و دولت ایالتی بلوچستان را منحل کرد، بوگتی از این اقدام او برعلیه حزب ملی عوامی و رهبرانش حمایت کرد.

غوث بخش بزنجو، عطاالله مینگل و خیربخش مری به زندان محکوم شدند و عملیات نظامی در سرتاسر بلوچستان آغاز گردید که تا سال 1977 ادامه داشت. بوتو از نفوذ اکبربوگتی برای تحکم سیاست های خود بر سایر رهبران و قبائل بلوچ استفاده کرد و در فوریه 1973 او را بعنوان فرماندار بلوچستان منصوب نمود. اما بوگتی به زودی با دولت بوتو نیز دچار اختلاف نظر گردید و در نهایت 9 ماه پس از انتصاب استعفا داد.

او در سال 1988 حزب اتحاد ملی بلوچستان را تشکیل داد و در انتخابات همان سال شرکت نمود و در نتیجه بعنوان عضو مجلس و در نهایت وزیر ایالتی انتخاب شد و تا سال 1990 که مجالس ایالتی توسط دولت فدرال منحل شد، عهده دار این سمت بود.

در آگست 1990 حزب جمهوری وطن را تأسیس و در انتخابات همان سال مجددا بعنوان عضو مجلس انتخاب شد. در سال 1993 از بینظیر بوتو حمایت کرد و به مجلس ملی راه یافت، اما اتحاد آنها دیری نپایید و سپس در جایگاه اپوزیسیون به مبارزه سیاسی پرداخت. آخرین مسئولیت وی عضویت در مجلس ملی در سال 1997 بود.

در ژانویه 2005 دکتر شازیه خالد یکی از مسئولین شرکت نفت پاکستان در منطقه دیره بوگتی توسط یک کاپیتان ارتش مورد تجاوز قرار گرفت. بوگتی مجازات افسر ارتش را خواستار شد، چراکه این اقدام در منطقه وی رخ داده بود و بشدت از سوی جامعه بلوچ تقبیح می شد. اما پرویز مشرف با اعمال نفوذ خود، کاپیتان ارتش را بیگناه اعلام کرد. این حادثه آغازگر جنگ سرد مشرف و بوگتی بود که در نهایت به جنگی تمام عیار تبدیل شد.

مشاوران سیاسی مشرف، چوهدری شجاعت حسین و مشاهد حسین سعی نمودند موضوع را از طریق مذاکره حل کنند، اما بعلت عدم حمایت مشرف مذاکرات شکست خورد.

پس از بمب گذاری ارتش در محل اقامت اکبر بوگتی در سال 2005 بوگتی که 86 سال سن داشت و بیم ترور وی می رفت ناگزیر به کوهستان پناه برد.

 

او در آخرین مصاحبه رسانه ایش با مجله تایم گفته بود: "ترجیح می دهد با خوشنامی و در مسیر مبارزه برای اهدافش کشته شود".

در 26 آگست 2006 در پی بمباران هوایی مخفیگاه وی در کوه های کهلو، توسط ارتش پاکستان، او و ده ها تن از نیروهایش کشته شدند. در پی این واقعه اعتراضات خشونت آمیز سرتاسر بلوچستان را فراگرفت، هرج و مرج و بی ثباتی ایالت را با بحرانی جدی مواجه نمود. پیکر بوگتی در یک تابوت مهروموم شده بدون حضور خانواده اش در دیره بوگتی به خاک سپرده شد.

کشته شدن بوگتی مسیر مبارزات بلوچستان را برای همیشه تغییر داد. مرگ او نه تنها انگیزشی جدی برای شورشیان بلوچ شد، بلکه در رادیکالیزه نمودن دیدگاه اکثریت جامعه بلوچ نسبت به دولت پاکستان تأثیر بسزایی داشت.

 

 

تاريخ: ۱۳۹۶/۶/۱۵   تعداد بازدید: 1456

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری