۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
علی رئیسی بنیانگذار زرمبش سخن می گوید:
 چگونگی تشکیل حزب بلوچستان راجی زرمبش از زبان بنیانگذار آن
علی رئیسی میگوید من به مراد امیری پیشنهاد دادم حالا که میرمولداد که سرداری بیسواد است با گروهش از حکومت عراق پول میگیرند و میخورند، ما که تحصیلکرده هستیم چرا نتوانیم شانس خود را امتحان کنیم؟

در سال 1981 بسیاری از فعالان سیاسی بلوچ از ترس جمهوری اسلامی از ایران خارج شدند. از جمله این افراد میرمولداد سردارزهی، حاجی کریم بخش سعیدی، میرباران بارکزهی و سرداران منطقه سرحد که حزب وحدت بلوچ را ایجاد کرده بودند.

محمد خان لاشاری هنوز در لاشار بود و گفته میشد بعثی های عراقی با او رفت و آمد داشته اند. مراد امیری که طرفدار چریک های فدایی بود نیز از ایران گریخته بود. بسیاری از فعالان سیاسی به کراچی پناهنده شده و بعضی هم به امارات رفته بودند.

علی رئیسی میگوید من به مراد امیری پیشنهاد دادم حالا که میرمولداد که سرداری بیسواد است با گروهش از حکومت عراق پول میگیرند و میخورند، ما که تحصیلکرده هستیم چرا نتوانیم شانس خود را امتحان کنیم؟

علی رئیسی بهمراه مراد امیری، عبدالغنی اربابی، مراد رئیسی و سه نفر دیگر راهی کنسولگری عراق در کراچی میشوند. مقامات کنسولگری عراق مشخصات آنها را ثبت و سپس با تماس از میرمولداد اطلاعات بیشتری از آنها کسب می کنند. کنسولگری عراق می گوید به شرطی که یک سازمان سیاسی ایجاد کنند، از آنها حمایت مالی خواهد کرد. این هفت نفر پس از شور و مشورت به پیشنهاد مراد امیری سازمانی با نام بلوچستانء راج زرمبش ایجاد می کنند. پس از آن این مجمع برای اعلام موجودیت سازمان به دانشگاه کراچی می روند تا تشکیل حزب را اطلاع رسانی کنند. محمد زین الدینی (عضو فعلی زرمبش) که دانشجوی دانشگاه کراچی بوده است با تعدادی از دوستانش با این دلیل که مراد امیری خودش عامل سرداران است به تشکیل حزب زرمبش اعتراض میکنند و با چوب و چماق به آنها حمله میکنند.

کنسولگری عراق به حزب زرمبش پیشنهاد میدهد سلاح و پول بیشتر در اختیار آنها قرار میدهد تا بر علیه ایران مبارزه مسلحانه ای را آغاز کنند. اکثریت اعضای حزب با پیشنهاد بدست گرفتن سلاح مخالفت می کنند اما علی رئیسی و مراد امیری اصرار می کنند که اگر میرمولداد و سرداران میتوانند مسلحانه بجنگند ما هم نباید در مقابل آنها کم بیاوریم. درنتیجه با افزایش اختلافات پنج عضو از حزب جدا و به کویت پناهنده می شوند و رئیسی و امیری تنها میمانند.

مراد امیری به علی رئیسی میگوید عراقی ها از آنها خواسته اند با امان الله مبارکی در کراچی رابطه برقرار کنند اما امان الله حاضر نبوده است به دیدار آنها برود. علی رئیسی پس از آن به «مند» در بلوچستان می رود اما جوانان تحصیلکرده میگویند حاضر نیستند اسلحه بدست بگیرند و رئیسی به کراچی بازمیگردد.

علی رئیسی میگوید پس از ناکامی حزب، من و مراد امیری به کشورهای دیگری پناهنده شدیم و افراد دیگری عهده دار حزب شدند.

برگرفته از وبلاگ هیچان (علی رئیسی)

http://hichaan.blogspot.com/search/label/راج زرمبش چہ بنگیجی ءَ دانکہ مروچی

تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۱   تعداد بازدید: 944

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری