۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
    
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
استون:
 تحلیلی بر یک کتاب؛ "مدیریت منازعات قومی در ایران"
مديريت تنوع و كنترل منازعات قومي در كشورهاي چند قوميتي، همواره يكي از مهمترين مسائل رهبران و مديران سياسي به شمار مي رود.

مديريت تنوع و كنترل منازعات قومي در كشورهاي چند قوميتي، همواره يكي از مهمترين مسائل رهبران و مديران سياسي به شمار مي رود. در ايران نيز كه يك كشور چندقوميتي است، همواره منازعات قومي از سوي بيگانگان و استعمارگران و گاهی رویکرد غلط دولت های مرکزی ایران تشويق شده است. بنابراين، الگوهاي متعددي براي مديريت تنوع قومي و مهار درگيريهاي ناشي از آن معرفي شده كه برخي از آنها به ويژه در دوران رژيم پهلوي فاقد كارايي لازم بوده و حتي بر آتش اختلافات قومي دامن زده اند .كتاب "مديريت منازعات قومي در ايران"، در راستاي تقويت پايه هاي قومي هويت ملي ايران نگاشته شده و بر آن باور است كه در الگوي پيشنهادي آن؛ يعني الگوي "وحدت در کثرت" هويت هاي فرهنگي اقوام مختلف ايران، مانند آذري، بلوچ، كرد، عرب، لر، تركمن و ... به رسميت شناخته مي شود و با اين حال، همه آنها در زير چتر گسترده فرهنگ ملي ايران قرار ميگيرند.

چیدمان ظاهری کتاب

از ديدگاه شكلي، ابعاد مثبت و برجستگي هايي به اين شرح در كتاب وجود دارد؛ طرح جلد جذاب و زيبا، صحافي محكم و بسيار مطلوب، حروف چيني زيبا و صفحه آرايي هنرمندانه، شناسنامه دقيق و كامل، مقدمه شاعرانه، شورانگيز، احساسي و ملي گرايانه سید محمد خاتمي و بهره گيري از برخي ابزارهاي علمي لازم براي انتقال مفاهيم و درك بهتر مطالب، نظير جدول و نمودار (89، 79 ،78 ،69 ،59  و...).

معرفي محتواي كتاب

كتاب علاوه بر پيشگفتار جناب آقاي سيد محمد خاتمي(رئيس جمهور محترم سابق جمهوري اسلامي ايران) و مقدمه مؤلف، جناب آقاي سيدرضا صالحي اميري، در چهار فصل سامان يافته و نتيجه گيري و فهرست منابع فارسي و لاتين، پايان بخش آن است. فصل اول به كليات اختصاص يافته و مفاهيم، نظريه و روش بحث را ارائه  داده است، عنوان فصل دوم «تبيين مسائل قومي در ايران» است و در فصل سوم سياستهاي قومي در ايران معاصر نقد شده و بر پايه مباحث فصل هاي سه گانه پيشين، الگوي مطلوب مديريت تنوع قومي در ايران يا الگوي وحدت در كثرت، در فصل چهارم ارائه شده است. نتيجه گيري كوتاه كتاب، بر اين دفتر مهر پايان ميزند.

پیشگفتار و مقدمه

در پيشگفتار كوتاه سيدمحمد خاتمي، جايگاه اقوام و فرهنگ هاي قومي در شكل گيري ملت ايران و هويت ملي ايرانيان، با ادبياتي زيبا و شاعرانه و با نثري دلنشين، تبيين و بر لزوم بهره گيري از تنوع قومي درجهت اعتلاي كشور و پيشگيري از تهديدهاي احتمالي آن در مسير پيشرفت و ثبات و امنيت كشور ايران تأكيد و سپس برخي موضوعات پژوهش مرتبط پيشنهاد شده است.

در مقدمه مؤلف بر ضرورت حفظ، تداوم و ارتقاي همبستگي و وحدت ملي ايران به عنوان هدف راهبردي حكومت هاي ايران در برابر چالش هاي داخلي و خارجي، تأكيد و سپس چند نكته ضروري بيان شده است؛ نخست، مقوله قوم و قوم مداری مفهومي عام و جهان شمول است. در اين كتاب، پنج قوم كرد، بلوچ، آذري، عرب و تركمن، به عنوان جامعه آماري انتخاب شده اند كه گزينش آنها دلايل متعددي دارد و به معناي ناديده گرفتن ساير اقوام نيست. دوم، پيشينه سياست هاي قومي در ايران معاصر، از دوران قاجار بررسي شده، اما تمركز كتاب در فرايند نيل به سياست و الگوي مطلوب مديريت قومي در ايران، بر دوران پس از انقلاب اسلامي است. سوم، فلسفه نظري ساماندهي فصلهاي كتاب به ترتيب زير است: فصل اول؛ مطالب مفهومي، نظري و روشي. فصل دوم؛ تبيين ابعاد و مؤلفه هاي مسئله قومي در ايران. فصل سوم؛ سياست هاي قومي در دوران قاجار، پهلوي و جمهوري اسلامي. فصل چهارم؛ الگوي مطلوب مديريت قومي در ايران. سرانجام، در نتيجه گيري از ضرورت توجه به مسائل قومي با رهيافتي متفاوت و نيز الگوي سياست و مديريت مطلوب سخن مي رود كه در آن تنوع قومي پذيرفته شده و انسجام ملي از مجراي پذيرش اين الگو و اقتضائات آن امكانپذير است(ص17).

 

تاريخ: ۱۳۹۶/۷/۲۸   تعداد بازدید: 2922

نظرات
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

پربیننده‌ترین‌ها   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری