۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد - اِثَّلاثا ٧ رمضان ١٤٣٩
    
اخبـــار
شهاب براهویی:
چرا بلوچستان برای خشونت طلبان گزینۀ سهل الوصولی است؟
گرچه بسیاری از رهبران سیاسی بلوچ با هدف استقلال طلبی، بی مهابا از هرگونه تلاشی برای ضربه زدن به منافع حکومت پاکستان حمایت و اقدام می کنند، با این حال برخی از جریان های میانه رو معتقدند اولویت آنها تأمین امنیت و ثبات منطقه است...
۱۳۹۵/۹/۲ :تاريخ

پراتیک جشی، ابراهیم حسین بر:
جایگاه بلوچستان در روابط ایران، پاکستان و هند
سوشا شارما؛ وزیر امور خارجه‌ی هند با خطابه ی آتشین خود در مجمع عمومی سازمان ملل در 26 سپتامبر برای تاختن بر سیاست های پاکستان، به کارت بلوچستان روی آورد...
۱۳۹۵/۸/۲۶ :تاريخ

شهاب براهویی:
اقوام ایرانی به دور از سیاست، زبان مادری خود را «آکادمیک» می آموزند
دولت روحانی در اجرای بحث زبان مادری با چالش های متعددی از جمله فراهم ساختن زمینه های اجرایی و فنی روبرو بوده است که فائق آمدن بر هر یک از این موارد سیاست خاصی را می طلبد...
۱۳۹۵/۸/۲۳ :تاريخ

مجیب الرحمان رئیسی:
ایرانِ متکثر، لزوم احترام متقابل و برحذر از افراطیون قومی- مذهبی
چهل و نه گونه مردمان از نژادها و اقوام مختلف به صورت فدراتیو با آزادی انتخاب دین، مذهب، روسای محلی و موسسات مربوط به آن در این سرزمین زیسته اند...
۱۳۹۵/۸/۱۱ :تاريخ

سعیده خاشی:
طرح تقسیم سیستان و بلوچستان؛ هیاهو برای هیچ!
در مصاحبه پایگاه خبری اسنا با دکتر امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر در مجلس وی نظر مثبتی به تقسیم استان داشته است..
۱۳۹۵/۸/۸ :تاريخ

عبدالسلام ملازهی:
مذاکرات محرمانه اپوزیسیون بلوچ در واشنگتن، چرا و به چه منظور؟
ناصر بلیده ای سخنگوی حزب مردم بلوچستان در رأس هیئتی متشکل از اعضای سازمان UNPO در ماه سپتامبر سال جاری به واشنگتن سفر نمود تا وعده های آمریکایی ها به هیئت مزبور را پیگیری نماید.
۱۳۹۵/۸/۶ :تاريخ

عبدالقادر براهویی:
اندر حکایت تقسیم بلوچستان / چند نکته و یک پیشنهاد
شاید عنوان انتخاب شده برای این مقال برای برخی دستاویز قرار گیرد، اما چون قرار است در این سطور از واقعیات سخن گوئیم نه تصورات! و واقعیت این است که به فرجام رسیدن ایده ی تقسیم استان در عمل تقسیم بلوچستان است، چرا که وسعت سیستان چندان نیست که قابل تقسیم باشد.
۱۳۹۵/۸/۴ :تاريخ

شورای سردبیری تحریریه اینترنتی استون
هم اینک به منظور توسعه فضای گفتگو، مشارکت افکار و بهبود عملکرد، بروزرسانی و مدیریت وب سایت استون با تبادل آرای شورای سردبیری صورت خواهد گرفت..
۱۳۹۵/۸/۱ :تاريخ

شهاب براهویی:
فدرال خواهان؛ باختن بر قمار خشونت
بلحاظ تاریخی از ابتدای تشکیل حزب دمکرات کردستان ایران سبقه ای طولانی از اشتباهات بزرگ در مناسبات این گروه وجود دارد. از هم پیمانی با شوروی تا برافروختن جنگ های داخلی...
۱۳۹۵/۷/۲۹ :تاريخ

عثمان هاشم زهی:
بلوچان ایرانی، سنت ها و باورها
بلا تردید، بلوچ بخشی از هویت و ملیت ایران است، اگرچه بعد مسافت، بلوچستان را تا حدی مهجور و ناشناس نگه داشته است، اما عناصر فرهنگی این قوم همچنان اصالت بخش است..
۱۳۹۵/۷/۲۵ :تاريخ

گفت‌وگو با ژان دورینگ:
در اروپا موسیقی بلوچی را بیشتر دوست دارند
«پرفسور ژان دورینگ»، موسیقی‌دان و خاورشناس بزرگ موسیقی ایران و موسیقی اقوام ایرانی، عشق و علاقه‌ فراوانی به موسیقی بلوچستان دارد..
۱۳۹۵/۷/۱۹ :تاريخ

یادنامه:
سالروز واقعۀ حمله انگلیس به بلوچستان در سال 1877
در نخستین روز اکتبر سال 1877 ژنرال رجینالد ادوارد هری دایر به بهانه همکاری سرداران بلوچ با قوای آلمانی به بلوچستان حمله کرد.
۱۳۹۵/۷/۱۰ :تاريخ

ابراهیم حسین بر:
یازدهم آگست و تحریف واقعیت بلوچستان
اپوزیسیون در تمام سال های اخیر با در هم آمیختن این مفاهیم و تمرکز بر وجوه سیاسی آنها در قالب بیانیه ها و خطابه های سیاسی، تلاش نموده است روایت های خاص و قرائت خود را تقویت نموده، هویت متمایزی ایجاد و بازنمایی ویژه ای را راهبری نماید..
۱۳۹۵/۷/۴ :تاريخ

ابراهیم حسین بر:
اپوزیسیون و حج سیاسی امسال
گروهی از فعالان قومی و اعضای گروه های اتنیکی به دعوت رسمی وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان سعودی در مراسم حج امسال حضور یافتند..
۱۳۹۵/۶/۲۷ :تاريخ

عرق ریزان فرهنگی در دیار آفتاب
کویر دل مردمان سیستان و بلوچستان همچون خاک تفتیده این خطه، تشنه باران مهربانی است. بی‌گمان وقتی بلندهمتان پا پیش می­‌گذارند و راهی این سرزمین می شوند، جوانه‌های امید نیز از این خاک تشنه سر برمی‌آورند..
۱۳۹۵/۶/۲۱ :تاريخ

فراموشان قلعه حسن‌خان و حاشیه شهرها:
روزگار دردناک کارگران بلوچ فاقد شناسنامه
نوازندگی برای بلوچ‌ها یک فرهنگ است و برای موسیقی فولکوریک ایرانی، یک سرمایه. این روز‌ها، نوازندگی سازهای بلوچی، از جمله مشاغلی است که فراموش شده، برخی نوازنده‌های بلوچ دهه هاست که مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند..
۱۳۹۵/۶/۵ :تاريخ

ابراهیم حسین بر:
جایگاه «بلوچی دوچ» لباس فاخرملی در مدگرایی ایرانی
"بلوچی دوچ" یا دوخت بلوچ، یکی از تاریخی‌ترین هنرهای تجسمی زنده‌ی جهان است که بر تن ایرانیان فخر می‌ورزد و با تداوم پویایی و زیبایی خود با برندسازی های لباس مدرن نیز هارمونی یافته و می‌رود که جایگاه خود را در مارکتینگ جهانی و ملی بدست آورد.
۱۳۹۵/۵/۳۰ :تاريخ

نخست وزیر هند در جشن روز ملی هند:
پاکستان باید پاسخگوی نقض حقوق بشر در بلوچستان باشد
سخنرانی نارندرا مودی در جشن هفتادمین سالروز استقلال هند، بازتاب گسترده ای در رسانه های هند و پاکستان پیدا کرده است، بسیاری از روزنامه ها آن را پیامی قوی برای پاکستان و حمایت بی سابقه از مسئله بلوچستان دانسته اند.
۱۳۹۵/۵/۲۶ :تاريخ

در نخستین هفته موسیقی نواحی ایران:
گلداز از بلوچستان به آزادی می آید
گروه موسیقی "گلداز" به سرپرستی "گل محمد بلوچی" در دومین شب از هفته موسیقی نواحی در برج آزادی می نوازد.
۱۳۹۵/۵/۲۴ :تاريخ

کویته بار دیگر خونین شد:
عزای عمومی در بلوچستان پاکستان
همزمان با اعلام سه روز عزای عمومی دولت پاکستان به دلیل حمله خونین در بیمارستان دولتی شهر کویته ایالت بلوچستان، وکلای این کشور برای اعتراض‌ به ناامنی‌ها به خیابان‌ها آمدند.
۱۳۹۵/۵/۱۸ :تاريخ

شاهرخ بهزادی:
مکران، بزرگ‌ترین شاهراه تجاری آینده ایران و منطقه در غرب اقیانوس هند
با تصویب پروژه استراتژیک توسعه مکران، ایجاد مهم‌ترین بندر ترانزیتی غرب اقیانوس هند در ایران و توسعه صنعتی و اقتصادی شتابان در مناطق آزاد تجاری در سواحل مکران در ایران وارد مرحله تازه‌ای شده است.
۱۳۹۵/۴/۲۹ :تاريخ

پیامدهای از سرگیری فعالیت مسلحانه:
غوغای خشونت طلبان در کردستان
چندی است حزب دمکرات کردستان ایران حملات مسلحانه خود در نواحی کردنشین ایران را از سر گرفته و انتقاد فعالان مدنی و سیاسی کُرد را در پی داشته است.
۱۳۹۵/۴/۲۳ :تاريخ

دوئت نقش:
چگونه قیچک نوازی بلوچی به موسیقی کلاسیک ایرانی الهام می‌بخشد؟
در میان بلوچ‌ها در هر هنگام از رخدادهای حیاتی طوایف، آهنگ خاصی در فرهنگ و رسوم آنان جریان می‌یابد و همین منابع هستند که سبک موسیقی "دوئت نقش" را ایجاد نموده‌اند. ...
۱۳۹۵/۴/۸ :تاريخ

گروه‌های اپوزیسیون:
تلاش برای ایجاد رسانه‌ای لیبرال
سرزمین ایران و بلوچ همواره خود را از "ارزش‌های لیبرال" متمایز دانسته است و آنچه از هم‌نشینی این‌دو برمی آید، تضاد باورهاست و نه اصول دموکراتیک ...
۱۳۹۵/۴/۱ :تاريخ

گفتگوی با رادیو اسرائیل:
جدایی طلبان بلوچ: به اسرائیل امیدواریم
بوگتی می گوید تجربه‌ی دوستی اسرائیل با بلوچستان پس از استقلال، با آنچه در فلسطین، سوریه و سایر کشورهای اسلامی رخ می دهد متفاوت خواهد بود.
۱۳۹۵/۳/۳۰ :تاريخ

رئیس دانشکده حقوق بلوچستان کشته شد:
پاکستان و خشونتِ زاینده
پاکستان هرگز مایل به اقدام جدی و عاجلی برای پایان دادن به خشونت‌ها و محاکمه عاملان ترور و ناثباتی در این کشور نبوده است، مسئله‌ای که مقامات کشور را بیشتر در مظان اتهام قرار داده و ...
۱۳۹۵/۳/۲۳ :تاريخ

در کنفرانس استکهلم:
گروه‌های حقوق بشری و قومی سیاست اعدام در ایران را نقد کردند
از جمله دلایل برگزاری این کنفرانس "رسیدن به مطالبات دموکراتیک، آزادی‌خواهانه و هویت‌طلبانه" ذکر شده که به گفته حاضرین به دلیل "عدم وجود جبهه‌ای مشترک و دموکراتیک" در میان گروه‌های اپوزیسیون، تاکنون به آن نائل نیامده اند.
۱۳۹۵/۳/۱۰ :تاريخ

ابراهیم حسین‌بر:
چه کسانی از توافقنامه چابهار ناخرسند شدند؟
گروه خشونت‌طلب جیش العدل در بیانیه‌ای تفاهم‌آمیز با حزب مردم بلوچستان: با هرگونه سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار مخالف هستیم و ...
۱۳۹۵/۳/۱ :تاريخ

گرامیداشت روز جهانی کارگر:
کارگران بلوچ و بوف کور زندگی در سیستان و بلوچستان
وضعیت بغرنج کار و اشتغال در سیستان و بلوچستان اگرچه اولویت نخست دولت های متمادی بوده است، با اینحال این استان همچنان بر مدار بیکاری با نرخ 12 درصد و یا بالای 45 درصد به روایت غیررسمی، ایستاده است.
۱۳۹۵/۲/۱۳ :تاريخ

دگر بار زیر بیرق پارلمان اروپا:
گفت و شنود پیرامون وضعیت حقوق‌بشر در بلوچستان پاکستان
پارلمان اروپا، در یکی از پانل‌های نشست سالیانه‌ی خود وضعیت حقوق‌بشر و سیاست‌های حاکم بر پاکستان و ایالت بلوچستان این کشور را مورد تحلیل قرار داده است. ...
۱۳۹۵/۲/۷ :تاريخ

نظرسنجی   

سیاسی
۱۳۹۶/۹/۱
۱۳۹۶/۸/۸
۱۳۹۶/۸/۴
۱۳۹۶/۷/۱۷
۱۳۹۶/۵/۱۷

اجتماعی
۱۳۹۶/۸/۱۴
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۹
۱۳۹۶/۶/۸
۱۳۹۶/۶/۵

فرهنگ و هنر
۱۳۹۶/۸/۲۱
۱۳۹۶/۷/۲۸
۱۳۹۶/۶/۲۵
۱۳۹۶/۶/۱۴
۱۳۹۵/۱۲/۱۲

بلوچ و بلوچستان
۱۳۹۶/۶/۱۵
۱۳۹۶/۴/۱۲
۱۳۹۶/۱/۸
۱۳۹۵/۱۲/۱۷
۱۳۹۵/۱۲/۵

عکس و کاریکاتور
۱۳۹۳/۴/۲۴
۱۳۹۳/۲/۲۶
۱۳۹۳/۲/۱۳
۱۳۹۳/۱/۲۵

آخرین اخبار   

آمار سایت   

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   سیستم کاربری